Pe fondul temperaturilor crescute din ultimele zile, Operatorul Regional Apa Târnavei Mari a sesizat creșterea consumului de apă din rețeaua publică la nivelul localităților Șeica Mare și Boarta, fapt care a dus la scăderea nivelului apei potabile în rezervorul de înmagazinare.
Situația este monitorizată permanent, dar, în contextul în care se anunță în continuare zile cu temperaturi ridicate facem un apel către clienții din localitățile Șeica Mare și Boarta să reducă la minim utilizarea apei de la rețeaua publică în alte scopuri decât cele potabile și menajere: apă pentru băut, igienă corporală și igiena locuinței. Vezi Comunicatul de presă